باغ گلها

خوشبختانه از چند سال پيش به اين سو، فضاهای سبز شهر اصفهان در پرتو برنامه‌ريزی‌ها و تلاش‌های شهرداری و سازمان پارك‌ها و فضاهای سبز گسترش يافته است و به گونه‌ای سرانه فضای سبز اين شهر به ازای هر شهروند به مرز حدود ۱۳/۵ مترمربع رسيده كه در يک مقايسه اجمالی به حداقل استاندارد جهانی يعنی ۱۵ متر مربع نزديک شده است. اين فضاهای سبز كه مشتمل بر فضاهای دل‌انگيز حاشيه زاينده‌رود و پارک‌های محلی و كوهستانی و جنگلی است زيبايی، شادابی و پالايش نسبی هوای شهر اصفهان را باعث شده است.
ويژگی و امتياز منحصربه‌فرد اين باغ را بايد در وجوه چندگانه تفريحی، فرهنگی، آموزشی و تحقيقی آن جستجو كرد كه اميد می‌رود با جذابيت‌های چشمگير خود، استعدادهای توريستی شهر اصفهان را بيش از پيش افزايش دهد و تقويت كند.

اين طرح به‌عنوان يكی از طرح‌های مهم و بزرگ «اصفهان+۲۲» به بهره‌برداری رسید تا بدين‌وسيله بر زيبايی‌ها و مناظر ديدنی اين شهر بيفزايد و دانشجويان و دانش‌پژوهان بتوانند از اين مكان استفاده و اوقات فراغت خود را با گل و گياه سپری كنند.
در طراحی اين باغ اقليم خشک منطقه اصفهان مورد توجه قرار گرفته و آب به صورت فواره‌هایی كوتاه جريان می‌يابد و سرانجام به بركه برخورد می‌كند. همچنين عناصر و مختصات فرهنگ معماری سنتی اصفهان در بناهای اين باغ تبلور عينی يافته است.
وسعت اين باغ ۲۵۰۰ متر و ارتفاع آن ۳ متر است و ۲۵۰ گونه گياهان صخره‌ای كه نمايی از طبيعت را ارائه می‌کند، در اين باغ كاشته شده است.
در حاشیه جنوب شرقی میدان بزرگمهر و مجاور رودخانه زاینده رود باغ گل ها تاسیس گردیده که شامل باغ صخره ای، باغ ایرانی، باغ گیاهان دارویی، باغ رز، آب نماها، برکه، آبشار، آمفی تئاتر رو باز، مجموعه پرچین، طرح گل فرشی ایرانی و… می باشد.

باغ صخره‌اي :
وسعت اين باغ ۲۵۰۰ متر و ارتفاع ۳ متر است و ۲۵۰ گونه گياهان صخره‌اي كه نمايي از طبيعت را ارائه مي‌نمايند، در اين باغ كاشته شده است.
آبشار باغ :
اين آبشار در سمت شرقي باغ صخره‌اي قرار دارد و از ارتفاع چهارمتري حجم قابل توجهي از آب به داخل بركه ريزش مي‌كند و جريان مي‌يابد. در ساختمان آبشار از انواع سنگهاي رودخانه‌اي استفاده گرديده است تا آبشار كاملاً طبيعي جلوه نمايد.
بركه :
به منظور تلطيف هوا و پرورش انواع گياهان آبزي، در طرح باغ بركه‌اي به مساحت حدود ۳۵۰۰ متر مربع در ضلع جنوب شرقي باغ پيش‌بيني گرديده است.
محوطه مخصوص كودكان :
در اين محوطه با استفاده از انواع پرچينها طرحي پيش‌بيني گرديده است كه بچه‌ها بتوانند با گريز و اختفاء ساعاتي از وقت خود را در باغ بگذرانند.
محوطه باغ :
سطح كلي قطعات باغ جمنكاري و با پيش‌بيني انواع باغچه‌ها در طرحهاي متنوع استفاده از گلهاي فصلي يكساله، دو ساله، دائمي و درخچه‌هاي زينتي ممكن مي‌گردد. در مركز باغ طرح فرش كه يكي از نقشهاي اصيل و ديرينه اصفهان است و گل و بوته و ترنج فرش از انواع انشاء گلها استفاده مي‌گردد، معابر باغ كه حدود ۵۰۰۰ متر مربع است با نوعي كفپوش (سنگهاي گرانيت) با طرحهاي خاص مفروش گرديده است.
باغ رز:
در قسمتي از باغ ، باغچه‌هايي به منظور كشت انواع گل رز در ايران در نظر گرفته شده است.
آمفي تئاتر روباز :
در ضلع شرقي باغ گلها، در انتهاي محور اصلي به منظور برگزاري نمايشگاههاي مختلف و مراسم جشن و سخنراني، با استفاده از تنه درختان فضايي به شكل آمفي تئاتر پيش بيني ‌ شده است كه ظرفيت آن حدود ۲۵۰ نفر مي‌باشد.
گلخانه :
به منظور پويا بودن باغ گلها، با توجه به شرايط اقليمي اصفهان و كمبود گل در فصل زمستان، مجموعه گلخانه به مساحت ۷۰۰ متر مربع در ضلع مال شرق باغ پيش‌بيني شده است كه با فراهم نمودن انواع اقليم در طول فصل زمستان بازديد كنندگان مي‌توانند نظاره‌گر انواع گلها باشند.
نرده‌هاي اطراف باغ :
با توجه به تنو‏ع گلها و گياهاني كه نياز به مراقبت ويژه‌ دارند، اطراف باغ با نرده‌هاي ساده و ديوار سبز انواع پرچين محصور، به گونه‌اي كه ضمن جلوگيري از تردد افراد به صورت ديواره‌اي سبز محدوده باغ را مشخص سازد.

باغ گياهاني دارويي و خوراكي :
اين مجموعه با مساحتي در حدود ۱۱۷۰ متر مربع داراي ۱۳۲ گونه از انواع گياهان دارويي و خوراكي موجود در مناطق مختلف ايران مي‌باشد كه بر اساس يك سري مطالعات، انتخاب و نسبت به كشت آن اقدام شده است. موقعيت اين مجموعه در شمال باغ مي‌باشد.
باغ سوزني برگان :
اين قسمت داراي انواع درختان سوزني برگ مي‌باشد كه مساحتي بيش از ۲۱۶۶ متر مربع از باغ را به خود اختصاص داده و در منتهي‌اليه درياچه واقع گرديده است. تنوع گونه ها در اين مجموعه بالغ بر ۸۶ گونه مي‌باشد.
باغ گياهان پيازي :
اين مجموعه نيز با انواع گياهان پيازي شكل گرفته، همچنين سعي شده با استفاده از تعداد قابل توجهي از گونه‌هايي كه با شرايط آب و هوايي اصفهان سازگاري دارند، منظره زيبايي به نمايش گذاشته شود.تعداد گونه‌هاي اين مجموعه ۳۸ گونه و مساحت آن بالغ بر ۷۴۰ متر مربع است.
مجموعه گونه‌هاي زنبق :
اين مجموعه نيز با مساحتي در حدود ۹۰۰ متر مربع درضلع شرقي باغ و در كنار آمفي تئاتر با تعداد ۴۶ گونه گياهي پيش‌بيني شده است كه داراي گونه‌هاي متعدد زنبق مي‌باشد.
مجموعه پرچين :
به منظور جداسازي و تفكيك قطعات مختلف از پرچينهاي متفاوت با گونه مورت، انواع شمشاد، و زرشك استفاده گرديده كه طول عمليات اجرايي در اين بخش به ۱۵۴۰ متر بالغ مي‌گردد.
مجموعه گونه‌هاي داوودي :
اين مجموعه نيز با مساحتي در حدود ۹۰۰ متر مربع در ضلع شرقي باغ با تعداد ۲۶ گونه گياهي پيش‌بيني شده است كه داراي گونه‌هاي متعدد از گلهاي داوودي مي‌باشد.
آب نما :
معابر اصلي و فرعي با استفاده از آب نماهايي به قطع ۸۰×۴۰ سانتيمتر همراه با فواره‌هاي متعددا جرا گرديده كه طراوت و زيبايي‌ خاصي به مجموعه بخشيده است. آب مورد استفاده از مركز باغ به منتهي اليه آب نماها متصل شده و پس از برگشت مجدد به صورت چرخشي جريان مي‌يابد.
به منظور كاهش هزينه‌ كارگري و حداكثر استفاده از آب و همچنين ايجاد محيطي مرطوب، از آبياري تحت فشار استفاده شده و كليه سطوحي كه امكان آبياري باراني در آن وجود دارد، تحت پوشش طرح فوق قرار گرفته است.
جهت تأمين نور مناسب و روشنايي باغ در شب از پايه‌هاي بلند به همراه پروژكتور جهت نورپردازي به روش متمركز استفاده شده است. همچنين پايه‌هاي كوتاه با نور ملايم در مسيرهاي حركت پيش‌بيني گرديده است كه فضاي زيبايي را در شب ايجاد مي‌نمايد.
با عنايت به فلسفه وجودي باغ مبني بر ارائه انواع گلها سازگار با شرايط آب و هوايي اصفهان مجموعاً درقسمتهاي مختلف باغ تعداد ۳۹۵ گونه گياهي كاشته شده

ساعات بازدید باغ گلهای اصفهان :

ساعات بازدید : همه روزه  ازساعت ۷  الی ۱۹ 

شماره تماس باغ گلها اصفهان :

031-32672059

bagh1
Photo 2017 04 30 12 09 06
Roomm6
Room3
Room2
Bagh2
6384
Baghparandegan

مکان باغ گلها

FaLang translation system by Faboba