کویر مصر اصفهان

 

مصر (نام‌های پیشین: چاه دراز، کلاته یوسف، مزرعه یوسف)، روستایی از توابع شهرستان خور و بیابانک در استان اصفهان است.این روستا در دشت کویر ایران و در ۴۵ کیلومتری شرق جندق و در ۶۰ کیلومتری شمال خور واقع شده است.روستای مصر یا کویر مصر درست در میانه راه دامغان به نائین و اصفهان قرار دارد. مصر به همراه دو روستای بسیارکوچک دیگر به نامهای امیرآباد و فرحزاد دریک خط شمالی– جنوبی به طول حدود ۶ کیلومتر واقع شده‌اند.این روستا یکی از مناطق جذاب گردشگری ایران به‌حساب می‌آید و نام دریای شنی کویر مصر برای بسیاری از طبیعت‌گردان آشناست. بخشی از فیلم خیلی دور، خیلی نزدیک در این روستا فیلم‌برداری شده‌است.

چندین سال پیش بنیانگذار این روستا فرد سرمایه‌داری به نام یوسف بود که به شبانی و چراندن گوسفندان می‌پرداخت. عمر این روستا شاید بیشتر از ۱۰۰ سال نباشد، اما همه آن را به نام مزرعه یوسف می‌شناختند تا آنکه قناتهای روستا خشک و کم‌آب شد و یوسف را مجبور به حفر چاه با موتورهای دیزلی انگلیسی کرد. چند سال بعد از بهره‌برداری از این چاه، دوباره سفره‌های زیرزمینی آب پائین‌تر رفت تا اینکه یوسف چاه عمیق‌تری را حفر کرد به همین دلیل اهالی روستاهای همجوار، این روستا را «چاه دراز» نامیدند.

اما از آنجایی که یوسف این نام را دوست نداشته از اهالی خواست چون نام وی یوسف و داستان یوسف پیامبر نیز در سرزمین مصر اتفاق افتاد بود از آن به بعد نام این روستا را مصر بنامند. اهالی روستا نیز از آنجا که برای یوسف احترام زیادی قائل بودند، این روستا را «مصر» نامیدند. یوسف دستور داد تا در وسط روستا نیز خیابان عریضی به طول حداقل ۵۰۰ متر احداث شود و در پاسخ به ابهامات اهالی که می‌گفتند روستای ما کوچک است و نیازی به احداث این خیابان عریض و طویل نیست می‌گفت که در آینده‌ای نزدیک اینجا معروف و شلوغ می‌شود. جالب اینکه این پیش بینی یوسف درست از آب درآمد و اکنون گردشگران زیادی از این روستا دیدن می‌کنند به نحوی که اکنون این روستا یکی از مقاصد مهم طبیعت گردی در ایران به شمار می‌آید.

 

 

شرح روستا
در ورودی روستا دواتاق کوچک مقابل هم قرار دارد که داخل یکی ژنراتور بزرگی وجود دارد که برق مصر و روستای هم جوار آنرا (فرحزاد) از این طریق تأمین می‌گردد و دیگری تنها مغازهٔ روستاست که مجهز به خط تلفن ثابتی است که ارتباطات مخابراتی ساکنان یا احیاناً مسافران را برقرار می‌کند.هم اکنون استفاه از تلفن همراه میسر می‌باشد

جاذبه‌های گردشگری روستای مصر
وجود چاه آب عمیق، سرسبزی منطقه بیابانی و کشت درخت گز و … جهت جلوگیری از جابجایی شن‌های روان، بلوار به عرض حدود ۵۰ متر داخل روستا، وجود خانه‌های قدیمی و بازسازی آنها جهت اسکان توریست، موتور سواری، شترسواری در کویر و از همه مهمتر وجود نیزارهایی وسیع و سرسبز در فاصله ۵ کیلومتری روستا و وجود تپه‌های شنی در اطراف آن از جمله عواملی هستند که باعث جذب توریست در دل کویر گشته است و حضور توریست‌های خارجی برای دیدن عجایب کویر مرکزی ایران در آن فراوان است.بسیاری از منجمان ایرانی و خارجی آسمان صاف و تاریک این مکان را برای برپایی کارگاه‌های رصدی خود انتخاب می‌کنند و همچنین بسیاری از عکاسان از طبیعت کویری آنجا برای عکاسی استفاده می‌نمایند.

جمعیت
این روستا در دهستان جندق قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۸۳ نفر (۴۱خانوار) بوده‌است.

 

 

در شبهای کویر مصر (به خصوص در زمستان) لباس گرم کافی همراه‌تان باشد. موقع گشت و گذار هیچ وقت از گروه جدا نشوید. همه جای کویر پر از تپه‌های شبیه به هم است و اگر جهت‌یابی بلد نباشید خیلی راحت گم خواهید شد.
اگر تلسکوپ دارید حتما با خودتان ببرید تا شب‌های پر ستاره کویر را زیباتر و بهتر ببینید.
موقع گشت‌زنی، نقشه، قطب نما، غذا و آب کافی را فراموش نکنید. البته بهتر است این طور مواقع یکی از اهالی منطقه را به عنوان راه بلد با خودتان ببرید.
‌کفش مناسب پیاده‌روی‌های طولانی در شن و ماسه (‌چکمه و جوراب ضخیم‌)، کلاه آفتاب‌گیر و عینک آفتابی، کوله‌پشتی سبک، قمقمه‌ی آب، داروهای ضروری و... را هم موقع کویر‌گردی فراموش نکنید.
خرما، انار و انواع صیفی‌جات از محصولات خوش‌طعم و مرغوب روستای مصر و روستاهای اطراف است. حالا که تا اینجا آمده‌اید از اهالی و باغداران سخت‌کوش روستا خرید کنید تا طعم واقعی این میوه‌ها را در دل کویر بچشید.
کباب شتر، کالجوش و آبگوشت محلی که از غذاهای مخصوص کویر هستند بسیار خوش طعم و مقوی‌اند. می‌توانید در هر جایی که اقامت کردید از صاحب اقامتگاه بخواهید این غذاها را برایتان آماده کند. دوغ شتر را حتما امتحان کنید.

برای خرید سوغاتی هم غیر از محصولات خوردنی روستا مانند میوه، خرما و زعفران می‌توانید از صنایع دستی کویری مانند کلاه، جلیقه، عبا از پشم شتر و انواع پلاس و جاجیم‌های دستبافت خریداری کنید.

 

 

مکان کویر مصر اصفهان بر روی نقشه

FaLang translation system by Faboba