تاریخچه بانجی جامپینگ

 

بانجی جامپینگ در دهه ۱۹۵۰ رواج یافت و وقتی نخستین فیلم آن از شبکه‌ی BBC پخش شد، طرفداران بسیاری پیدا کرد. سال ۱۹۷۹ کلوپ ورزش‌های خطرناک انگلیس تصمیم گرفت این ماجراجویی را به شکل مدرن‌تری اجرا کند، اگرچه بانیان آن دستگیر شدند، اما بعدها این فعالیت هیجان‌انگیز را به آمریکا بردند و توجه بسیاری را به آن جلب کردند. بانجی جامپینگ در حال حاضر نه تنها یک ورزش، بلکه ماجراجویی برای افرادی است که فقط به پرش از سکوهای ساخته شده‌ی مرتفع، قانع نیستند و تمام نقاط بلندمرتبه مثل دره‌ها، پل‌های تاریخی، کوه‌ها و برج‌های مخابراتی را امتحان می‌کنند.

 

بانجی جامپینگ توچال

 

باشگاه بانجی جامپینگ توچال در شهریور ماه سال ۱۳۸۶ برپا شده‌است و از ابتدای سال ۱۳۸۷ به صورت جدی‌تر به فعالیت خود ادامه می‌دهد. این باشگاه شامل یک پیست اسکیت، کافی شاپ و دکلی چهل متری می‌باشد که پرش‌ها از روی آن انجام می‌پذیرد. در روز افتتاح این مجموعه پیمان ابدی از بدلکاران ایرانی اولین پرش را انجام داد. از افراد معروفی که به این ورزش روی آوردند و این ورزش را در ایران محبوب‌تر از قبل کردند می‌توان به یاس، خوانندهٔ معروف زیرزمینی، اشاره کرد.

منطقه گردشگری "توچال" اولین نقطه‌ی ایران بود که دکل ۴۰ متری بانجی جامپینگ در آن نصب شد، اما از همان روزهای اول جلوی پرش و ماجراجویی زنان در آن دکل گرفته شد. چهار سال پیش سکوی پرش دیگری در بوستان "ولایت" تهران نصب شد که پرش ماجراجویانه از ارتفاعی در حدود ۴۰ متر را برای زنان آزاد کرد که حتی برای مسافرانی که به تهران می‌آمدند نیز جذابیت‌های خاصی داشت. پرش از بلندترین دکل بانجی خاورمیانه با نزدیک به ۴۵ متر ارتفاع که در مجموعه گردشگری گنجنامه همدان است نیز چنین محدودیتی را برای زنان اعمال نکرد، به طوری که این دکل با قابلیت پرش همزمان چهار نفر، جزو بانجی جامپینگ‌های محبوب در کشور به حساب می‌آید.
اکنون مدیران توچال نیز به فکر افتاده‌اند تا راه را برای سقوط آزاد زنان از بام تهران باز کنند.

 

ویژگی های باشگاه بانجی جامپینگ توچال:
اولین باشگاه بانجی در ایران
ارتفاع سکوی پرتاب: ۴۰ متر
پرش از ارتفاع به کمک طناب
محدوده سنی: بالای ۱۴ سال
وزن: حداکثر ۹۹ کیلو
شرایط جسمی: نداشتن مشکل قلبی و دیسک کمر، نداشتن پلاتین در قوزک پا، نداشتن عمل چشم در شش ماه اخیر.

 


تلفن باشگاه بانجی جامپینگ توچال : 9197722918 98 +- 22421403 21 98 +

وب سایت باشگاه بانجی جامپینگ توچال : http://www.tochal.org/

آدرس : تهران، بزرگراه شهید چمران، خیابان یمن، خیابان ولنجک، بام تهران،

باشگاه بانجی جامپینگ توچال

 

2
6
3

مکان بانجی جامپینگ توچال بر روی نقشه

FaLang translation system by Faboba